פסקי דין של בתי המשפט משתנים עם הזמנים, ושינוי המצב המשפטי יכול לגרום לכך, שאדם שקיבל עצה משפטית לפני שנים יעשה טעות קריטית, מפני שלא עדכן את העצה המשפטית, ולא ידע שהמצב שונה, או כפי שאמרו "הממזרים שנו את הכללים".

לאחרונה הולכת ומשתרשת בבתי המשפט התפיסה החדשה, על פיה יש לחייב הורים במזונות ילדיהם לפי הכנסותיהם ולפי מידת ההשקעה של כל הורה בילדים.

אם אתה חי בזוגיות ללא נשואין, ולא הסדרת את הדברים בהסכם ממון בין בני זוג וגם בצוואה – אתה או יורשיך עלולים למצוא עצמכם במצב, שבו פתאם מחצית מרכושך יהיה לבן/בת זוגך.

היוזמה לתקן את חזקת הגיל הרך לפיה המשמורת לאם על ילדיה אינה אוטומטית, הוקפאה בינתיים, אלא שאם נתייחס למצב הכללי בנוגע למעמדן של נשים ואמהות בבתי המשפט נוכל לקבוע, שבפועל חל בשנים האחרונות כרסום רב בפריבילגיות שונות שהיו להן. 

הרבה מאוד פסקי דין ומאמרים רבים נכתבו על שאלת מרוץ הסמכויות של זוגות העומדים להתגרש. משך עשרות שנים שלטה בכיפה ההשקפה, על פיה האישה צריכה למהר ולהגיש את תביעותיה לבית המשפט האזרחי, בעוד הבעל צריך למהר להגיש תביעותיו לבית הדין הרבני. ההשקפה הרווחת אז היתה שבית הדין הרבני מפלה לרעה נשים ואלו בית המשפט מקפיד הקפדה יתרה על זכויות האישה.